Tjäna Pengar Online: 15e Septembers Status Uppdatering

En del kanske trodde att det bara var hype och ingen verkstad, men det kan jag lova att det inte är. Som en del av er vet har jag sagt upp mig från jobbet och även om jag har tänkte till både en och två gånger om jag egentligen inte borde skärpa mig och skaffa mig ett jobb istället för att försöka tjäna pengar online, så vet jag att jag inte skulle förlåta mig själv om jag gjorde det. Det här handlar inte om ens pengarna; det här handlar om att följa sina drömmar!

Senaste veckorna har jag hoppat fram och tillbaka för att försöka placera mig bättre i sökmotorerna och för att driva mer trafik till mina två projekt. Hittills går det lite halvdant, men jag har stort hopp för framtiden. Den som sliter hårt får alltid något tillbaka.

Mitt fokus har flyttat sig mer och mer från att tjäna pengar just nu till att försöka skapa något som håller i längden; att börja se på saker som ett långsiktigt företag snarare en ett pengaprojekt.

Siffror och Statistik

Projekt #1

Frasmatchning: #130
Bred Matchning: #116
Intjänad summa: 0 kr.

Projekt #2

Frasmatchning: #3
Bred matchning: #5
Intjänad summa: 0 kr.

Totalt intjänad summa: $0 / 0 kr

Som ni ser går det betydligt bättre på andra projektet. Det här beror förstås på flera olika saker. Delvis är projektet förhållandevis nytt och njuter av de härliga placeringarna som Google erbjuder. Delvis så gjorde jag ett par halvstora tabbar med första projektet, t.ex. att byta domännamn en vecka efter att första domänen blivit indexerad (och därmed antagligen flaggat för duplicerat material). Den tredje och sista anledningen jag tänkte rada upp är att det första projektet har betydligt större konkurrens, men jag är säker på att om jag håller igång det så kommer det löna sig inom ett halvår.

4 Responses to Tjäna Pengar Online: 15e Septembers Status Uppdatering
  1. Stefan
    September 17, 2008 | 01:53

    Tyvärr är det inte särskilt lätt att komma igång och börja dra in pengar.

    Något som garanterat inte underlättar är attityden från omgivningen som vanligtvis ställer sig tveksamma till att tjäna pengar på internet. Många av mina vänner tror att arbeta vid datorn är synonymt med mycket fritid och mycket spelande.

    Kommer du satsa till hundra procent på affiliates, eller kommer du även försöka hitta andra inriktningar? I nuläget börjar jag söka mig bort från affiliates och istället börjat titta mot e-handel.

  2. Poyan
    September 17, 2008 | 08:33

    Hey Mate!

    Har aldrig förväntat mig att det ska vara enkelt; om det vore så enkelt så skulle alla redan göra det.

    Jag ser på detta som att hamna mitt i öknen med en kompass. Du får helt enkelt blunda och lita på att om du går norrut så kommer du komma hem förr eller senare.

    Jag satsar 100% på affiliates just nu. Jag tror det är viktigt att göra färdigt saker; många “misslyckanden” är bara misslyckanden för att folk har lagt av för tidigt. Jag vet att det kommer fungera.

    E-handel är cool, men om det rör sig bortom rena digitala produkter är det utanför min sfär. Vad är det du tänkte sälja?

  3. Ermin
    September 17, 2008 | 15:45

    Hej fin blogg du har=)Intresserad av ett länkbyte?
    Mvh Ermin
    xperten.webb.se

  4. Sebastian Johnsson
    September 21, 2008 | 13:28

    Hey man!

    Saker och ting börjar i alla fall att röra sig framåt. Tror det bara är en tidsfråga nu innan de första slantarna börjar komma in. Keep on going!

Leave a Reply


Wanting to leave an <em>phasis on your comment?

Trackback URL http://www.lemeno.se/allmant/156-tjana-pengar-online-15e-septembers-status-uppdatering/trackback